Visradošākā operācija – deguna korekcija jeb rinoplastika (3. daļa)

Visradošākā operācija – deguna korekcija jeb rinoplastika  (3. daļa)

Gatavošanās operācijai

Šeit darbību algoritms ir nemainīgs: pacients ierodas uz konsultāciju, kurā tiek noskaidrots, vai šāda operācija vispār ir veicama un vai nav nepieciešama konsultēšanās ar citiem speciālistiem. Pēc tam tiek veikta datorizēta modelēšana, kuras gaitā ar pacienta fotogrāfijas palīdzību noskaidrojam, kāds rezultāts ir iegūstams, kā arī tiek izvēlēts problēmas risināšanas variants, kas apmierinātu gan ārstu, gan pacientu, tiek veiktas standarta analīzes un nozīmēta operācijas veikšanas diena.

Datorizētā modelēšana

Mēs varam pacientam parādīt, kā aptuveni izskatīsies operācijas rezultātā izveidotās iespējamās deguna formas, kā arī to, ko nav iespējams paveikt, ja pacients to vēlas. Bieži mēdz gadīties, ka pacienti, būdami neprofesionāļi deguna korekciju jomā, izsaka nereālas vēlmes, piemēram, samazināt degunu par veselu centimetru. Ir jāatceras, ka deguna estētiskais standarts nosaka, ka degunam ir jāaizņem trešā daļa sejas, kas obligāti ir jāievēro. Gadās arī tā, ka ar datora palīdzību pacientam tiek parādīts, kāds izskatīsies deguns, kas tiks pārveidots pēc viņa ieskatiem, un pacients piekrīt, ka viņa izvēle nav tomēr veiksmīga. Un tas ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz cilvēkam saprast, kā ārsts spēj atrisināt viņa problēmu. Šeit talkā nāk datorizētā modelēšana, lai parādītu, ka deguns pats par sevi ir skaists, taču sejai tas nepiestāvēs.

Operācija un pēcoperācijas periods

Pastāv divi rinoplastikas veidi: atklātais un slēptais. Es visbiežāk izmantoju atklāto, pie kura mēs, piepaceļot ādas virsmu, varam panākt maksimālu simetriju. 5-10% gadījumu tiek pielietota slēptā rinoplastika, kad griezumi tiek veikti no iekšienes. Rinoplastika ir apvienojama ar citām operācijām. Plastiskās ķirurģijas kopējā tendence ir tāda, ka priekšroka tiek dota vienlaicīgajām operācijām (vienas narkozes pielietošana tiek izmantota vairākām ķirurģiskajām operācijām). Taču to izlemj ārsts. Ja pacients vēlas veikt vairākas sava ķermeņa korekcijas, tad ir jāņem vērā viņa vispārējais veselības stāvoklis, cik ilgstoši iedarbosies narkoze u.c. Citreiz ir arī jāatsakās no vairākām operācijām vienlaicīgi – tas var izrādīties veselībai bīstami. Pati plastiskā operācija tiek veikta pie vispārējās narkozes. Pēc rinoplastikas operācijas pacients stacionārā uzturas vēl diennakti. Degunam tiek uzlikts plastikas ģipsis, plastikas apsējs, kas satur jauno deguna formu. Šāds apsējs tiek noņemts pēc 5-7 dienām. Pirmajā naktī pēc operācijas degunā tiek ievietoti nelieli tamponi, kurus nākamajā dienā izņem. Tie vajadzīgi tādēļ, lai novērstu iespējamo asiņošanu. Aptuveni pēc nedēļas pacients atkal ierodas pie mums, lai noņemtu degunu nostiprinošo ģipša apsēju.

Pēdējā laikā, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām un instrumentiem, ir būtiski uzlabojusies operāciju kvalitāte un samazinājies reabilitācijas laiks. Pēc operācijas zilumi un asins izplūdumi ir redzami 10-12 dienas ilgi. Pēc divām nedēļām cilvēks var atsākt savas ikdienas darba gaitas, taču pirts, sporta nodarbību un baseina apmeklējumu ierobežojumi vēl saglabāsies 4-6 nedēļas. Noslēdzošais rezultāts, kā tas mēdz būt pie jebkurām plastiskajām operācijām, būs sasniegts pēc pusgada.

Atpakaļ